JAK W NIEBIE (Så som i himmelen) - 2004


Daniel Daréus (Michael Nyqvist), światowej sławy dyrygent, opuszcza z powodów zdrowotnych świat sztuki i przenosi się do rodzinnej wioski pod zmienionym nazwiskiem. Plan jest prosty: zaszyć się we własnym domu, pozostać anonimowym i nie integrować się z miejscową społecznością. Nie okazuje się jednak to takie proste, bowiem tuż po przeprowadzce Daniela odwiedza go miejscowy pastor i składa propozycję prowadzenia przykościelnego chóru amatorów. Nie bez oporów maestro podejmuje wyzwanie. Wśród chórzystów Daniel wyłapuje jeden talent i stwierdza ze zgrozą, że reszta pod względem wokalnym niewiele ma do zaoferowania. Z czasem próby chóru zamieniają się w regularne, wyraźnie terapeutyczne spotkania grupki znajomych. Jest wśród nich ofiara domowej przemocy, dewotka, społecznik o złotym sercu i ciepła, a przy tym urodziwa, sprzedawczyni, która coraz bardziej pochłania uwagę Daniela. Niebawem przychodzą pierwsze wokalne sukcesy, a przed chórzystami wyrastają nowe wyzwania. Najważniejsze z nich pozostaje jednak takie samo: dorosnąć do własnego życia.

Kay Pollak, który po 18 latach powrócił do kariery reżysera, zdecydował się na film lekki i niepretensjonalny. Obserwujemy, jak więzi między członkami niewielkiej społeczności – każdy z jej reprezentantów jest swego rodzaju indywidualnością – zaczynają się zmieniać, kiedy do grupy świetnie znających się osób wkracza nowa postać. Postać, która niczym mesjasz-nauczyciel, gromadzi wokół siebie uczniów, pozwalając muzyce i sile wzajemnych relacji uzdrawiać ich samych, ostatecznie samemu mierząc się z demonami przeszłości. Choć Daniel jest niewątpliwie postacią centralną, on sam nie pretenduje natomiast do roli celebryty, chcąc pozostać wobec dźwięków przezroczysty, co najlepiej ukazuje scena finałowa.

Do zrobienia "Jak w niebie" zachęciła reżysera żona, która sama amatorsko śpiewa w kościelnym chórze. "Odbierałem ją po próbach, więc miałem okazję słuchać tej muzyki. Zacząłem rozumieć, że stanowi ona kwintesencję ludzkiej wrażliwości. Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy, że to największy kulturalny ruch w Szwecji – co tydzień w chórach śpiewa u nas prawie 700 tysięcy osób!" – mówił Pollak. Po przestudiowaniu szwedzkiej muzyki ludowej i konsultacjach z dyrygentami Pollak napisał scenariusz, pozyskał producentów i rozpoczął zdjęcia na północy Szwecji. Główną rolę powierzył Michaelowi Nyqvistowi, z którym znał się od lat. Nyqvist, jeden z najbardziej znanych skandynawskich aktorów, kilka lat później otrzymał propozycję zagrania Mikaela Blomqvista w ekranizacji pierwszej części trylogii "Millenium". Swój aktorski debiut na planie "Jak w niebie" miała Helen Sjöholm, jedna z największych gwiazd współczesnej szwedzkiej sceny musicalowej.

Film zrobił niezwykłą karierę w szwedzkich kinach, a następnie otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny. Zdobył też dwie nominacje do Europejskich Nagród Filmowych i Nagrodę Publiczności na Troms International Film Festival.

korzystano z: filweb.pl / alekinoplus.pl


Ostatnie posty
Archiwum